I recently ran across an article in my Facebook feed, about a reporter taking the “Food Stamp” challenge. He attempted to eat only what he could purchase with the “average” food stamp allotment for an able bodied adult with no dependents, which is $29.69 a week. I had a bit of a rant about it on my personal Facebook page, pointing out that SNAP (the new name for food stamps) stands for SUPPLEMENTAL Nutrition Assistance Program. It’s not meant to be your sole source of nutrition if you are an able bodied adult. I also pointed out that the reporter had made some poor food choices, such as prewashed salad greens and nutritionally empty white bread. I proudly claimed that while it would be tight, I could certainly do much better nutritionally, and that I could ABSOLUTELY feed myself for $30 a week.
Well, I became a bit obsessed about it. I actually went so far as to write up a menu for the week, made a shopping list, and then went to the store and priced everything out. My first attempt was rather ambitious. I included homemade yogurt and granola, among other things. The weekly price for that menu? $78. OK, I was WAY off. It was also way too much food for one person. Turns out the allotted amount from the USDA Center for Nutrition Policy and Promotion thrifty-cost food plan for a women between the ages of 19 and 50 is $38.40 a week, or $166.30 a month. These numbers are what the SNAP program benefits are based on. Which means the US Government is expecting an able bodied low income adult to contribute some 31% of their income to their own food costs. Ahem. That would be that “supplemental” part of the SNAP acronym.

Stores that have room/customer traffic to stock fruit in this quantity? You can expect better prices, because their overhead is less.
A list of the foods that are found in the thrifty-cost food plan can be found here. It’s based on the USDA’s food pyramid and newer My Plate nutritional recommendations. I did NOT base my own menu on these suggestions. I based it on my own knowledge of nutrition and what I like to eat. Your own menu would vary. (For instance, I HATE hotdogs, so did not include them – you might love them, in which case they are a pretty cheap source of protein, eaten in moderation.).
I’ve been a broke college student, twice. I’ve done my fair share of eating on the cheap, even when I wasn’t growing and preserving a lot of my own food. I’ve never been on any kind of public assistance. Some of this is work ethic. Some of it is being born into the right era (I do think its much harder to find entry level jobs now than it was in the 1980’s). Some of it is my winning personality – I interview well, I’ve never been fired from a job, and I really am a fast learner, so my references are always excellent. I started working when I was 13, and have had a huge variety of jobs since; some that paid well, some that barely topped minimum wage. I’ve lived with crazy roommates in cheap apartments in bad neighborhoods. I’ve lived without owning a car (it’s amazing what you can carry on a bike when you have to). I’ve shopped at scratch and dent canned food stores. I’ve kept lists of common grocery items and their prices so I KNEW when something really was a good deal. I learned to stock up and store extra toilet paper under the bed when it went on sale, and use $1 a bottle Suave shampoo. I never felt deprived. In fact, I treated it like a game that I wanted to master, and for a while, I really was very good at grocery shopping on a budget.
But its been a long time since I’ve done that. So in researching this topic, I relearned some lessons that I’m sure most people living on a tight food budget or those in agencies that assist them can rattle off with ease.
First and foremost, and really the whole issue with the reporter in the JConline story, and many many people living on a budget, or not, in this country, is YOU NEED TO KNOW HOW TO COOK! Start with simple soups, simple casseroles, simple dinner salads and pastas, a pot of beans, a loaf of bread…healthy filling inexpensive food. But you need to know how to cook it in order to both eat healthy AND spend less.

Five pounds of potatoes for $1.49. Amazing deal, right? Except that a few days ago they were 88 cents for the same 5 lb bag. It pays to pay attention.
Eating cheap means eating a lot of inexpensive carbs. This does NOT mean they need to be highly processed carbs! You can buy brown rice and a bag of whole wheat flour and a pound of spaghetti for the same price (or less than) a bag of white rice and a loaf of white bread and a package of ramen (which are deep fried noodles and really pretty terrible for you). Pasta and potatoes and rice and beans and oats are your new best friends!

Even sausage, which is made from inexpensive cuts of meat, is still expensive. But this deal on 6 bratwurst for $1.99 is a good one. Would be worth buying a couple and freezing some for later use.
Protein is expensive. A “cheap eats” diet is going to be high on plant proteins (beans, maybe some tofu), eggs, chicken and maybe a few sausages, with a bit of dairy thrown in. It will be low low low on more expensive cuts of beef, pork or chicken. Most seafood is probably out of the question, unless you happen to live on the coast. Any meat you do eat will likely play a supporting role in your meals, not be the star. Welcome to a more healthy vegetarian lifestyle!
Broaden your horizons with ethnic cuisines. Every country or ethnic group has a peasant cuisine based on what is cheap and abundant. These meals are usually filling, healthy, and if vegetarian, based on ingredients that are nutritional powerhouses when combined. (Grains and beans, grains and dairy, nuts/seeds and beans). Latin America was built on corn and beans (with or without rice). Check out Mujaddara, a Middle Eastern dish that combines rice, lentils and onions with traditional spices and a bit of yogurt. You could probably live on it if you didn’t die of boredom, and it costs next to nothing. India has an abundance of wonderful vegetarian curries. How about some chana masala (chickpeas, tomatoes, onions, spices) over rice? Stir fried vegetables with a bit of soy and peanut butter (homemade peanut sauce) over noodles or rice, anyone?
You’re gonna need to shop around. I priced all of my items at two stores, and checked out the local Grocery Outlet surplus store as well. One store was substantially lower in price on fruit and bulk items, but higher in price on vegetables. Other pantry staples were mixed between stores. Eggs and cheese were least expensive at Grocery Outlet, which tells me they are using them as “loss leaders” to get you in the store. If you have several stores within reasonable distance to where you live, its probably gonna save you some money to shop selectively at all of them. Also, we have several stores who do discounts on certain days (one does 5% off everything on Tuesdays and Thursdays) or certain blow out sales on certain days (Thursday produce blowout!). It can definitely save you some significant money if you plan ahead. 5% of $166 is $8.30. That’s a nice amount to spend on something extra.
Pay attention to those grocery sales fliers that come for free in your mailbox, usually on Wednesdays. Start a list of “typical” prices, and watch for when your staple items go on sale. Get their loyalty card, if they offer one. Any meat for $1.25/lb or less? Stock up and freeze it if you can, or at least take advantage of it that week. Fruit or vegetables for less than $1/lb? Do the same, and preserve some of it if you can (hello apple sauce and pear butter, even if its frozen rather than canned). Most stores also have a MONTHLY sales book of things that are discounted for the entire month, not just the week. It’s also worth checking out. I find that clipping coupons no longer serves me well, as I’m shopping for fresh products, not processed shelf stable products. The fresh products almost never come with coupons.
Get over being embarrassed about writing things down and doing calculations IN THE STORE. Some produce is sold by the pound, but you don’t know how much a typical bunch of celery or a head of cabbage or a bunch of bananas weighs, right? So weigh them and write it down. Put it back if its too much. Its none of your business what other people think of you. Be proud that you are making the very best choices possible for you given your circumstances, rather than being embarrassed that you have to price shop.

Bulk beans. Beans are a great source of protein and fiber, and they are super inexpensive. Thinking canned beans are easier? They are, but pound for pound, they cost twice as much, there is less variety and you have less control over how they are cooked and seasoned.
Buy in the bulk section. I was SO intimidated by this when I was in my early 20’s. It was a huge milestone the first time I purchased a couple of pounds of oatmeal from a bulk bin. It’s almost (but not always) less expensive to buy in the bulk section. Bring your own containers if they will let you, and get a tare weight on them when they are empty. Otherwise, just bag and tag them. Depending on where you live, this might mean braving your local natural food store. Yes, it smells distinctly wholesome. It’s OK, you don’t have to buy the quinoa or the chia seeds (they are gonna be too expensive anyway).
By ALL of your spices in bulk. A well stocked spice rack can take a meal from hum drum to fantastic. I just priced buying a 1/2 oz bottle of celery seed the other day. Price in the baking aisle? Over $5. Price for the same amount in the bulk section? 33 cents!
Any fruit or vegetable that is priced at less than $1 a pound is worth your energy to get to know and like. A lot of inexpensive produce stores for a week or more in the refrigerator (I still have carrots and cabbage in my fridge from the garden, which ended 2 months ago) or in the cupboard (onions, potatoes, garlic, winter squash). That’s part of why its inexpensive. Because wholesalers can store it for long periods of time off season. These foods are often the basis for many peasant cuisines. They are your friends. Find a recipe for each that you don’t just tolerate, but actually look forward to. Roasted carrots anyone? Yum.
Eating seasonally becomes SO much more important. Fruits and vegetables in season are cheap. Fruits and vegetables out of season are expensive. You need to learn what those seasons are for your area, and stock up in season for eating out of season, if you can. Or, just eat seasonally, and look forward to strawberries in June, and don’t expect to be eating them in November.
Look for the bargain bin in the meat and produce section. Not all stores do this, but if they do, and you know what to do with it, you can get a killer deal on some overly ripe bananas or that piece of round steak that’s about to expire.

Cheese, if used judiciously, is a great source of protein and adds a ton of flavor. In my area, there is ALWAYS a brand of cheese on sale each week. Keep wrapped in plastic wrap in the fridge and it will keep for weeks when opened. You can also shred and freeze extra.
You need to plan and budget for the month, not the week. If you want to eat cheap, you can’t go to the grocery store hungry at 5:00 pm on a Tuesday evening and look around for what’s for dinner. A pound of honey or container of peanut butter can be an expensive purchase for the week, but when its going to last you a month or more, it becomes a reasonable purchase. While my reasonable meal plan didn’t quite come in at the “Food Stamp Challenge” monthly amount of $131.48, for an extra $35 a month (which is the Thrifty-Cost Food Plan amount), I could eat very well, both on nutrition and price.
Processed convenience foods? Fuhgeddaboutit. No boxed cereal. No frozen dinners. No prewashed salad greens. No bakery cake or cookies. No jugs of juice or soda. And of course, all meals are made at home, which solves most of the problems with the American diet causing weight gain, just like that.
Eating on the cheap means you’re gonna be spending a portion of your weekend cooking and baking. When I was in college the second time around, I used to cook several main dishes and bake a loaf of bread on the weekend, and then eat them throughout the week, when I was coming home tired after a long day of working and studying. It worked great! Which brings us to…
You’re gonna be eating some leftovers and you should NOT be throwing out food (it’s estimated that Americans throw out about 1/3 of their food. Seriously. There is just NO excuse for that. Stop it! I’ve been known to plan an entire meal around a half avocado about to go off in the fridge.) Eating cheap means making things like big pots of beans, and then eating those beans for several meals. If you expect to have something different every night (and day) of the week, you need to rethink your expectations. It’s also more boring when its just you eating that black bean soap that serves six, for six lunches or dinners. It’s actually easier the more people you have in your family (assuming you get some help with the cooking), because you can work in more variety. And for the women in the JConline story that started this whole thing, who was feeding a family of 5 (4 kids) on $1,184 a month, which works out to $236.80 per person per month, we would eat very very well.

Oats are SUPER cheap. They make a great breakfast, and can be incorporated into all kinds of baked goods from breads to muffins and such.
So, below is my one week meal plan. Here’s the whole $166 Month Shopping List.
Breakfast
- Oatmeal – 2 days a week. With nuts, dried or fresh fruit, brown sugar or honey, and milk
- Toast and fried egg – 2 days a week. Honestly, this really doesn’t take but a few minutes
- Fresh fruit with yogurt and granola – 2 days a week.
- Fried potatoes, onions, kale and eggs – 1 day a week
- Alternative – homemade pancakes topped with homemade apple sauce or stewed pears.
- 2nd Alternative – 2 to 3 homemade muffins made with nuts, fresh or dried fruit. Banana bread muffins anyone?
- 3rd Alternative – Toast and peanut butter
- 4th Alternative – fruit smoothie with juice, fruit and yogurt.
Lunch
- Cabbage chicken salad with fresh apple and almonds. One chicken breast, roasted, from whole bird. Mayonnaise/yogurt/lime juice for the dressing. Mayo wasn’t on the shopping list. I’m gonna assume there’s a jar of it in your fridge somewhere. – 2 days
- Lunch salad with cheese, nuts, fresh sliced fruit of choice, and homemade vinaigrette. Include homemade croutons if you have some bread going stale. Diced hard boiled egg (optional) – 1 day
- Chicken vegetable soup – 2 days. Made with the back/wings/carcass of the whole chicken, vegetables (onions, celery, carrots, starch of choice – rice, potatoes, pasta, and maybe a can of diced tomatoes or a handful of frozen peas.
- Grilled cheese sandwich – 1 day
- Leftovers from a dinner – 1 day

Celery. I’m not a fan of it raw, but if you are, its a nice snack with peanut butter. Its a staple for the trinity of onions, carrots and celery that is the start for most soups.
Snacks
- Piece of cheese and a handful of nuts/dried fruit
- Piece of fruit
- Muffin or quick bread
- Celery and peanut butter
- Carrot sticks
- Hard boiled egg
- Juice or smoothie
Dinner
- Black Bean Soup – Beans, onions, tomatoes, spices, lime juice, sliced avocado and a dollup of plain yogurt if you have it. Serves 6. 2 days, plus a lunch. Freeze leftovers.
- Chicken tacos – made from the legs and thighs of the whole chicken. Braised in flavorful liquid with onions, spices and can of spicy diced tomatoes, then shredded. Broth reduced down to make a sauce. Corn tortillas, shredded cabbage, cheese, squeeze of lime, hot sauce, plain yogurt if you want. Serve with stewed or refried pinto beans and Mexican rice – if you want more food. – 2 nights.
- Chicken pasta – sauteed vegetables (bell pepper, kale, onion, carrot) and second chicken breast from whole bird, canned spaghetti sauce, mozzarella cheese – 2 nights.
- Huevos Rancheros. Refried beans, fried eggs, corn tortillas, cheese, hot sauce, shredded lettuce, squeeze of lime. Oven roasted diced potatoes on the side. – 1 night
Dessert
- Baked apple
- Rice pudding (an egg custard)
- Bread pudding (an egg custard)
- Chocolate, vanilla or banana pudding (with milk and cornstarch)
- Left over quick bread or muffins
- Hot cocoa
- Cookies (oatmeal or molasses)

I’ve been buying organic dairy for so long, I’d forgotten that conventional dairy isn’t ultra pasteurized (ultra pasteurized lasts a LONG time in the fridge). I rarely drink a glass of milk on its own any more, but I do eat a lot of yogurt in smoothies and on fruit. And I bake with milk all the time. I’d break up your monthly purchase into two purchases.
Make on weekends/ahead
- One pound of black beans – for soup – use ham hock
- 1/2 pound of pinto beans – for refrieds – use ham hock or freeze second hock for another meal
- 1 loaf of bread – do a mix of half whole wheat/half white for nutrition. Add sunflower seeds or oatmeal (optional)
- 1 batch of muffins or quick bread
- 1 batch (3 cups oats) homemade granola with nuts, sunflower seeds, pumpkin seeds and dried fruit
- 1 quart homemade yogurt (once you have this going, you use a bit of the last batch to get the next batch going).
- Chicken stock, then chicken vegetable soup. – Serves 4. Freeze any leftovers or eat at beginning of following week.
- Cookies (optional – depending on how much egg and butter is left)
Thoughts on meals for the rest of the month
- Stir fried tofu with vegetables over rice – 2 – 3 servings
- Stir fried rice/egg/vegetables – with left over rice
- Chili – with ground beef – serves 4
- Spaghetti and meat balls – with ground beef – serves 4 – use homemade breadcrumbs from bread in meat balls
- Potato, sausage and kale soup – with sausages – serves 4 to 6
- Corn chowder with bacon, onions, potatoes – serves 4
- Sausage and braised cabbage with apple cider, apple juice and fresh apples – serves 4
- Baked potatoes topped with left over chili and cheese.
- Tortilla soup – chicken, spicy diced tomatoes, onions, chicken stock, lime juice, corn tortilla strips. – serves 6
- Potato/egg/kale fritatta. – serves 2 (breakfast or dinner)
- Stacked tortilla enchiladas – with chicken or vegetarian with beans/corn – or with left over chili. – serves 4
- Homemade tomato soup (onion, carrot, celery, diced canned tomato, chicken stock, milk) and grilled cheese sandwiches. – Soup serves 2.
- Homemade pizza with canned spaghetti sauce, mozzarella, onions and sausage. – leftovers for lunch
- Shepherd’s pie – vegetarian or with ground beef or sausage or chicken. Serves 4.
- Split pea soup with ham hock – serves 4
- Red Bean and rice with sausage – serves 4 to 6
- Corn bread (to go with chili, and also for breakfast)
This would get easier over time, because certain staples (soy sauce and other condiments, oils and vinegars, peanut butter, sugar and other sweeteners) would not need to be purchased every month, and a build up of left overs could be stockpiled, freeing up money for other more expensive items such as a broader assortment of vegetables, meats and bread products.
What would YOUR menu look like?
Miles Away Farm Blog © 2015, where we’re grateful for a well stocked pantry and freezer, and a choice of grocery stores within a few miles. I DO understand that not everyone is so lucky.
6 comments
Comments feed for this article
January 31, 2015 at 2:55 am
Matteo Watkins
Jennifer…absolutely phenomenal piece. I am so, so very impressed. I too know for a fact that I could eat for 30 a week…maybe even less…your menu is actually lovely…mine would be more of a nutritionally balanced yet “frill-less” endeavor…and you are absolutely right in that you have to cook. I would look to the Hmong, Mexican, Indian, and Middle Eastern cultures as a benchmark for thrifty yet nutritional meals. My menu would perhaps be more austere and would not pander to questions of “boredom” as much as what is strictly necessary to sustain oneself healthily. You have gone beyond and above by considering the entirety of the issue, and even included variety, which in itself is a luxury if we are being honest. Excellent work, and I think there is a teachable program in here somewhere. I would strongly suggest that you find our where that original article came from and send a copy of this to the author, and the publication’s management/editor.
January 31, 2015 at 9:36 am
Lauri
That’s a ton of research, Jennifer, and a great article. You are forgetting WIC, though. Wish you would have mentioned your research before you started in, but then only people who are pregnant, nursing or who have children can qualify. However, they supply milk, cheese, juice, eggs, bread, cereal, legumes, some canned fish, vouchers for fruits and vegetables, and peanut butter to women with children. They supplement formula (why aren’t they breastfeeding?) and baby food for women with infants.Women can get WIC in addition to their SNAP (they have to be eligible to receive SNAP in order to get WIC). For a single person or even for a couple with no children, your article is great. For a family with children, and most have children, they can spend a lot of their SNAP money on their more expensive proteins and fresh produce because they get so much of their nutritional needs met with WIC. Here is the link:
http://www.fns.usda.gov/wic/wic-food-packages-maximum-monthly-allowances
And by the way, although we have meat in our freezer that we either raised ourselves, traded with meat we raised ourselves (thank you, Jennifer Kleffner!), or purchased (Zaycon Food’s all natural, minimally processed chicken breasts for $1.89/lb in bulk), and we have some food canned or frozen from the garden, I only spent a whopping $154 in January for food. It’s winter. A big pan of lasagna, or a big pan of chicken tetrazzini or enchiladas, or a big pot of soup lasts for days and there are only two of us. As you know, we make our own pasta (eggs and flour). We spend most of our grocery budget on fresh produce.
January 31, 2015 at 10:46 am
Mike Francis
As the lucky person who gets to share Jennifer’s cooking and the bounty of her home-grown and fresh-cooked meals, I can only add…it is SO much better than any sort of pre-processed convenience food! I can see here that even under more austere conditions my meals would be wonderful.
January 31, 2015 at 12:55 pm
Emily Scott
Great ideas and very healthy. The people I feel most sorry for are those working long hours for peanuts. They then have to come home exhausted and cook from scratch if they want to eat healthily and cheaply. They will often be doing very physically or mentally tiring jobs too – retail or carer jobs spring to mind. No wonder some are tempted by fast food or snacks.
February 2, 2015 at 8:27 am
Jen Brown
Hey Farmer Jen, this is such a well written piece! You’re absolutely correct that cooking your own food is the cheapest way to ensure that your family will eat nourishing, unprocessed food and that it does mean you end up spending a good deal of your time at home cooking. I usually cook both weekend days in order to have good stuff to eat all week when we are busy working and that means many days of creative leftovers making use of every scrap of what we buy.
Mark Bittman has written several pieces in the last year that takes this a step further to look at the implications of cooking at home, why people do and don’t do this, how part of the solution is teaching more folks cooking skills, and the bigger issue of finding time to cook, particularly for lower income folks who may work longer, harder hours with longer commute times, etc. This one is not so easy to solve, but one that I think we all need to creatively address in our own communities. No easy one-kind-fits-all solutions.
http://www.nytimes.com/2014/11/05/opinion/mark-bittman-fight-poverty-not-cooking.html
Another point to make is that farmers markets are working hard across the country to partner with government and social service agencies, funders, local SNAP offices and SNAP-Ed programs to build and promote SNAP incentive programs for participants to “double their money” when purchasing fresh fruits and veggies at farmers markets. These programs have been very successful at increasing fruit and vegetable consumption among SNAP participants and increasing direct sales to farmers at farmers markets. This definitely helps stretch those SNAp dollars and makes nutritionally packed fresh food a real option for those with limited food dollars to spend.
Thanks for this amazing, thoughtful, encouraging article!
February 2, 2015 at 8:50 am
MilesAwayFarm
Thanks Jen, for your great comment. Checking out the Bittman piece now. I’ve been loosely following him for some time.